tr_TR
en
off
Mobil Görünüm
Masaüstü Görünüm
Blog - Network Marketing Nedir
 

05.04.17

 
2233
Network Marketing Nedir başlıklı blog yazısı
network marketing nedir, network marketing

Network Marketing Nedir?

Bu yazımda günümüzün en popüler sektörlerinden biri olan network marketing sektörünü inceleyeceğim. Sektörün işleyişi ve dünyadaki konumu hakkında bilgilerimi paylaşıp network marketing nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağım.


Network Marketing Türkçe anlamıyla doğrudan satış, ağ pazarlama veya çok katlı pazarlama gibi isimlerle biliniyor. 1950'li yıllardan beri tüm dünyada uygulanan bu ticaret modeli ürünlerin ve hizmetlerin tavsiye metoduyla insanlar arasında yayılmasına dayanır. Network Marketing basitçe distribütör-toptancı-bayi gibi aracıların ortadan kaldırılarak yerlerine insanların geçmesi ve aracılara harcanan paranın artık ürünü kullanıp tavsiye eden insanlara dağıtılması olarak açıklanabilir. Gittiğiniz cafeyi, yediğiniz yemeği, kullandığınız telefonu birilerine tavsiye ederken aslında network marketing yapıyorsunuz fakat bundan bir kazanç elde etmiyorsunuz. İşte şu anda dünyadaki birçok şirketin artık uygulamaya başladığı bir pazarlama modeli olmasının sebebi budur. Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki, insanlar bir ürün veya hizmet satın alırken reklamlardan ziyade kullananların tavsiyelerini dikkate alıyorlar. Günümüzde bu metodu uygulayan binlerce şirket bulunuyor. Avon, Amway, Herbalife gibi tüm dünyada milyar dolarlarca ciro yapan şirketler büyük network marketing şirketleridir.Network Marketing aynı zamanda bir dağıtım sistemi ve pazarlama modelidir. Bu noktada Franchise ile dağıtım sistemine benzer. Ürünlerini kullanıp memnun kaldığınız bir şirketin aynı zamanda kâr payı ortağı olup bu ürünleri ister tek başınıza isterseniz de kendi satış ekibinizi kurarak satabilirsiniz ve iş hacminizi genişletebilirsiniz. Bunun sonucunda şirketler de size kazanç planlarına göre ödeme yapar.


Geleneksel ticaretten farklı olarak network marketing'de çok büyük sermayelere ihtiyaç yoktur. Genellikle 500-5000 TL arası bir maliyetle kendi işinizi kurabilirsiniz. Bu ödeyeceğiniz para karşılığında da zaten ürün alırsınız ve bir alışveriş yapmış olursunuz. İşleriniz kendini katlayarak büyür ve eğer çok sıkı çalışıp, kendi distribütörlerinizi oluşturup, onları ve kendinizi iyi yetiştirirseniz network marketing'den 6-7 haneli rakamlar kazanmanız mümkündür. Bugün, NM dünya üzerinde en çok milyoner çıkaran sektörlerin başında gelmektedir ve milyonlarca insan network marketing şirketlerinin ürünlerini kullanıp tavsiye ederek bu endüstriyi inanılmaz boyutlara taşımışlardır. Öyle ki, Amerika'da yapılan bir programda şu anki Amerikan başkanı Donald Trump'a sorulan "Bugün her şeye sıfırdan başlayacak olsaydınız ne yapardınız?" sorusuna Trump'ın cevabının "Network marketing ile başlardım" olması da bunun göstergesidir aslında. Donald Trump da bu sektöre yatırım yapmış ve Trump Network adlı bir şirket sahibidir. Yazının sonunda bununla ilgili bir de video paylaştım. ​Sonraki yazılarda bu sektörü daha detaylı inceleyeceğiz, şimdilik hoşçakalın.