tr_TR
en
off
Mobil Görünüm
Masaüstü Görünüm
Blog-Neden Kitap Okumalısınız?
 

28.03.17

 

Neden Kitap Okumalısınız?

Yıllarca eline nadiren kitap alan biri olarak yaşayıp, daha sonra kitapların ne kadar değerli hazineler olduğunu keşfeden biriyim. Yılların pişmanlığı bir yana ama okumanın güzelliğini ve kitapların tadını biraz geç de olsa keşfettim diyebilirim. Şimdi size de bu geç keşfin sonuçlarından, yani neden kitap okumalısınız sorusunun cevabından biraz bahsetmek istiyorum.


Kitapların ufkumuzu genişlettiği ve beynimizi geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanan bir gerçektir. Özellikle nitelikli kitaplar okumak anlamayı, yorum yapabilmeyi, karar mekanizmasını ve düşüncelerimizi geliştirir. Dünyada ekonomik refahın, gelişmişliğin, üst düzey toplum yapısının olduğu yerlerde kitap okuma oranlarının üst seviyelerde olması kesinlikle tesadüf değil. Okuduğumuz her kitapta farklı bir dünyaya giriyoruz, farklı insanlar tanıyoruz, yeni şeyler keşfediyoruz ve bu da tüm hayal gücümüzü ve bakış açımızı değiştirebiliyor. Çok okuyan ve okuduklarını uygulayan insanların daha sağlıklı karar verebildiği ve daha iyi iletişim kurabilen, daha özgüvenli insanlar haline geldiği görülüyor. 


Eğer kitap okumayı sevmiyorsanız muhtemelen bu hayatta aradığınız pek bir şey yok demektir. Aradığınız veya hedeflediğiniz bir şey doğrultusunda kullanabileceğiniz veya sizi geliştirecek kitaplar okumak sizi o noktaya daha hızlı götürebilecektir. Özellikle klasiklerden ve onlarca yüzlerce iyi yazarın kitaplarından, nitelikli kitaplardan, öğreneceğimiz ve ders çıkaracağımız çok satır bulabiliyoruz. Bu yüzden başucumuzda, yanımızda, hayatımızın her alanında kitaplar olmalı ve hala eğer kitapların güzelliğini keşfedemeyen arkadaşlar varsa onlara da bu gerçekleri anlatabilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Zaman zaman okuduğum kitaplarla ilgili tavsiyelerimi de paylaşacağım.


Unutmayın, kitap okumak kelime dağarcığınızı genişletir, hafızanıza yardımcı olarak parkinson alzheimer gibi hastalıkların önüne geçmeye de yardımcı olur, vizyonunuzu ve hayal dünyanızı genişletir ve sizi daha yaratıcı daha birikimli bir insan yapar.


Bol satırlı, bol sayfalı günlere.

1836
Neden kitap okumalısınız ve kitaplar size ne katabilir?
kitap okumak, kitap okumanın önemi, kişisel gelişim kitapları, neden kitap okumalı